Trabzon’da Ermeni çocuklara yapılan muamele hakkında rapor 20 Temmuz 1915

Amerikan Büyükelçiliği,
Konstantinopolis
20 Temmuz 1915

Sayın Dışişleri Bakanı,
Washington.

Efendim,

Ermenilerin durumu hakkında 15 Temmuz 1915 tarihli notuma ek olarak işbu mesajıma iki kopya halinde Trabzon’daki Amerikan Konsolosundan aldığım aynı konudaki mesajı tarafınıza sunuyorum.

Sadık hizmetkârınız olmaktan şeref duyan,
(imza) [Osmanlı İmparatorluğu’nda ABD Büyükelçisi, Henry] Morgenthau

Ek: 7 Temmuz 1915 tarihli iki kopya

________________________________________

AMERIKAN KONSOLOSLUĞU
TRABZON.
7 Temmuz 1915.

Sayın Henry Morgenthau,
Amerikan Büyükelçisi
İstanbul

Efendim,

Büyükelçiliğe gönderdiğim, Trabzonlu Ermenilerin Gümüşhane üzerinden iç bölgelere tehciri hakkındaki 28 ve 30 Haziran ve 3 Temmuz tarihli, Dışişleri Bakanlığı’na da Kavas Ohannes’in intiharı hakkında gönderdiğim 3 Temmuz tarihli notlarla bağlantılı olarak, bugün Trabzon Vilayeti’nin Ermeni nüfusunun 36.000 kişi olarak tahmin edildiğini bildirmek istemekteyim. Trabzon şehri ve civarındaki köylerde tahminen 10.000 Ermeni yaşamaktaydı. Bu ikinci verdiğim sayının 5.200’ü sürgüne çıkarılmış durumda. Bazı aileler çocuklarını geride bırakmaya karar verdiler, bu çocuklar şehrin farklı yerlerinde büyük evlere yerleştirildiler. Türklerin “Yetimhane” dedikleri bu evlerde yaklaşık üç bin çocuk kalıyor.

[Yetkililer]15 yaşına kadar (15 dahil) kızlar ve 10 yaşına kadar (10 dahil) erkek çocukların geride kalmasını kabul ettiler, ama bu yaşın üzerindekiler aileleriyle gitmeye zorlandılar. Bazı Ermeni kadın ve genç kızlar çocuklara bakmaları için bu evlere konuldular. Bu kurumlar jandarma tarafından korunuyor ve her bir kurumun bir de Türk müdürü bulunuyor.

Dr. ve Bayan Crawford aileleri sürgüne çıkarılan ailelerin 300 çocuğu okullarına aldılar. Bu çocuklardan bir kısmı çok küçük, hatta birkaç bebek de var. Bazı aileler çocukların masraflarının karşılanması için para ya da mücevher bıraktılar. Tabii bu hükümetin duvarlara astığı talimatlara aykırıydı.

Genel Vali Dr. Crawford’a, yetkililerin bu çocukların bakımını üstlenmeye hazır olduğu gerekçesiyle onları kendilerine teslim etmesi için haber göndermiş, ama gerekli düzenlemelerin yapılması için birkaç gün izin verdi ve sonunda bütün çocukları ellerinden aldılar. Yetkililer ayrıca ondan Ermenilerin, talimatlara aykırı olarak ona verdikleri bütün parayı ve eşyayı kendilerine teslim etmelerini istediler.

Sürgüne gönderilen insanlara yapılanlar konusunda son derece endişe verici haberler gelmekte ve eğer bu haberlerin yarısı bile doğruysa sonuç dehşet verici olacaktır.

Sadık hizmetkârınız olmaktan şeref duyan,

İmza: Oscar S. Heizer
Amerikan Konsolosu

RG59, 867.4016/103

Belgenin görseli Örnek Belgeler ListesiBelgenin görüntüsü Örnek Belge Dizini